Aby zadbać o sprawną i wydajną pracę w biurze, warto zainwestować w kluczowe urządzenia, takie jak serwer. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i na co zwrócić uwagę?

Rodzaj serwera

Dostępne na rynku serwery można podzielić na różne kategorie, między innymi pod kątem charakterystyki konstrukcji. Pod tym względem wyróżniamy urządzenia typu rack, blade oraz serwery tower. Pierwsze z nich są przygotowane głównie do wykorzystania w serwerowniach czy centrach danych, a ich format jest zgodny z uniwersalnymi standardami dotyczącymi szerokości. Co istotne, większość takich sprzętów nie ma wbudowanego chłodzenia, przez co muszą być przechowywane ze specjalnych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Z tego względu rzadko kiedy stosuje się je w biurowych warunkach. Podobną charakterystyką odznaczają się serwery blade, czyli modułowe konstrukcje złożone z osobnych „kaset”.

W biurach najczęściej możemy spotkać serwery tower, które wyglądem przypominają nieco większe komputery. Takie sprzęty są dostępne w ofertach wielu sklepów z elektroniką, na przykład ale.pl. Kluczową zaletą tego typu rozwiązań jest kompaktowy format i brak dodatkowych wymagań w kwestii chłodzenia, wentylacji czy warunków użytkowania. Jednocześnie spora obudowa pozwala na wygodne rozbudowywanie funkcjonalności urządzenia w razie wystąpienia takiej potrzeby. To wszystko sprawia, że serwery tower doskonale sprawdzą się jako uniwersalne rozwiązania do biura, które można dostosować do wymagań danej firmy.

Serwery tower do biura – niezawodność przede wszystkim

Zazwyczaj serwer będzie urządzeniem, które łączy różne sprzęty działające w obrębie biura, jednocześnie przechowując kluczowe dane dla firmy. Oznacza to, że ewentualne awarie mogą mieć spory wpływ na efektywność i ciągłość pracy. Należy zatem zadbać o zabezpieczenie sprzętu przed tego typu sytuacjami – dobrym wyborem będą urządzenia z kontrolerami RAID, które pozwolą stworzyć macierz dysków zapewniającą większą odporność na awarie. Warto zainwestować także w zasilacze UPS – to nieocenione rozwiązanie w razie przepięć i innych niespodziewanych zdarzeń.

Jaka specyfikacja serwera tower będzie odpowiednia?

Serwery tower są oferowane w wielu różnych konfiguracjach – niektóre modele skupiają się na mocy obliczeniowej, z kolei w innych priorytetem jest dostęp do pojemnego magazynu danych. Wybór pod tym względem powinien zależeć w głównej mierze od potrzeb firmy. Jeśli serwer będzie wykorzystywany do uruchamiania wymagających aplikacji, należy zadbać o solidny procesor oraz sporą ilość pamięci RAM. Gdy ma on z kolei służyć głównie w roli prywatnej chmury lub miejsca na przechowywanie kopii zapasowych, kluczową rolę będzie odgrywać rozmiar dysku.

Karta graficzna w większości sytuacji nie będzie potrzebna, jednak może być to ważny element na przykład wtedy, gdy codzienna praca firmy wymaga zaawansowanych obliczeń z wykorzystaniem rdzeni GPU. Warto zwrócić zatem uwagę na możliwości rozbudowy – dodatkowe sloty PCI pozwolą w prosty sposób dostosować możliwości urządzenia do potrzeb firmy. W każdym biurze istotne będą również rozwiązania dotyczące przesyłania danych: serwery tower mogą być podłączone do internetu poprzez kabel Ethernet lub interfejs Wi-Fi. To kwestia, którą należy dopasować pod kątem firmowej infrastruktury sieciowej.