Mobilne systemy operacyjne są to wersje oprogramowania przeznaczonego dla smartfonów, tabletów, palmtopów oraz innych urządzeń mobilnych. Umożliwiają one łączenie funkcji dostępnych na komputerach z funkcjami właściwymi dla telefonów komórkowych. Wśród najbardziej znanych systemów mobilnych należy wymienić:

  1. System Android – stworzony na bazie Linuxa, obecnie rozwija go Open Handset Alliance, jest to zrzeszenie 78 firm, których celem jest rozwijanie tego oprogramowania tak, aby posiadało ono jak najwięcej funkcjonalności. Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych tak na świecie, jak i w Polsce.

  2. IOS – został stworzony przez firmę Apple z myślą o mobilnych urządzeniach tworzonych przez tego producenta (Iphone, Ipad, itp.). Obecnie jest drugim na świecie pod względem popularności mobilnym systemem operacyjnym.

  3. Windows 10 Mobile – do niedawna nazywany był Windows Phonem, jest to produkt Microsoftu, który przeznaczony był przede wszystkim dla smartfonów typu Lumia. Na świecie jest to stosunkowo mało popularny system, w Polsce jednak w rankingach popularności wyprzedza IOS. Ze względu na małą popularność tego systemu coraz więcej producentów rezygnuje z niego, dlatego też należy oczekiwać, że z czasem udział Windows Mobile w Polskim rynku również znacznie się zmniejszy.

Firmy tworzące aplikacje mobilne oraz chcące z nich korzystać powinny zatem wybrać system pod, który należy napisać aplikację. System ten powinien być obsługiwany przez telefony komórkowe pracowników i szefów firmy.