W dzisiejszym świecie jeśli firma czy jakaś osoba chce zaistnieć w przestrzeni publicznej musi posiadać swoją stronę internetową lub bloga, który de facto stanowi uproszczoną wersję takiej strony internetowej. Tworząc własną witrynę warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Po pierwsze istotny jest układ strony, jej temat oraz informacje jakie powinny się na niej znaleźć. To od tematyki strony w dużej mierze zależy dobór grafik, treści a nawet kolorystyki. Inaczej wyglądają strony firmowe, a inaczej te o tematyce rozrywkowej. Przejawia się to w wielu kwestiach począwszy od stosowanych kolorów, obrazków przez krój czcionki. Przed przystąpieniem do tworzenia strony dobrze jest rozrysować ją sobie na kartce papieru. Warto też pamiętać o zasadzie mniej – znaczy więcej. Strona i jej układ nie powinny być przeładowane jeśli chodzi o ilość elementów czy zakładek.

Z ilością elementów wiąże się kolejne zagadnienie, o którym trzeba pamiętać, a mianowicie przyjazny dla użytkownika interfejs. Internauta bez kłopotu powinien odnajdować w witrynie interesujące go informacje. W ułatwieniu tego pomagają nie tylko zakładki, ale także między innymi poprawnie działający przycisk „Szukaj”. Nawigacja po stronie powinna być intuicyjna. Co to znaczy? Nawet bez czytania użytkownik powinien wiedzieć, gdzie ma kliknąć, aby wykonać zamierzoną akcje.

Kolejnym ważnym elementem jest przejrzystość strony www. Kolor tła i czcionki oraz wykrój fontu powinny być tak dobrane, aby można je było wygodnie czytać. Należy unikać dużych bloków tekstów, dzielić je śródtytułami oraz pozostawiać pustą przestrzeń pomiędzy akapitami. Opatrzenie tekstu grafikami dodatkowo uatrakcyjni zawartą w niej treść i wprowadzi dodatkowy, ciekawe element do strony.

Ważne jest także, aby obrazki nie były zbyt ciężkie, w przeciwnym razie strona będzie się długo ładowała, a to jak pokazują badania może spowodować, że użytkownicy zrezygnują z jej odwiedzenia. Każda strona musi być też responsywna, czyli posiadać swoją wersję mobilną, możliwą do odczytania na tabletach i telefonach komórkowych. Jest to także jeden z warunków dobrego jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Dla dobrych pozycji w wynikach wyszukiwarki znaczenie ma także wprowadzenie na stronę słów kluczowych, czyli słów lub zestawień swój odnoszących się do tematyki, produktów czy oferowanych usług. Przygotowując tekst na stronę www trzeba też pamiętać, by był on jasny, zrozumiały i ciekawy dla użytkownika.

Pozostaje jeszcze kwestia czy polityka prywatności jest obowiązkowa na stronie? Obowiązujące od pewnego czasu zasady RODO budzą wiele wątpliwości jeśli chodzi o politykę prywatności oraz obowiązek informowania o niej. Co do zasady, jeśli strona nie zbierana danych osobowych to informacja na ten temat nie jest na niej wymagana. Jeśli jednak takie dane są zbierane konieczne jest poinformowanie o tym użytkowników.

Tak pokrótce przedstawiają się najważniejsze elementy, o których warto pamiętać tworząc stronę www.

Potrzebujesz pomocy z regulaminem? Sprawdź: https://www.smr-law.at/pl/kontakt/