Wirtualna Polska oraz Onet ogłaszają zamknięcie swoich platform blogowych, czy to oznacza koniec blogosfery?

Blogi, które pierwotnie powstały z myślą o publicznym prowadzeniu pamiętnika, z czasem przerodziły się w medium kreujące opinie oraz gwiazdy. Pierwszy weblog powstał w 1997 r. i założył go John Berger. Słowo weblog była to zbitka dwóch angielskich wyrazów web – sieć oraz log, czyli słowo używane w angielskim na określenie dziennika pokładowego na okręcie. Internet lubi jednak skróty i nie inaczej stało się z weblogiem, który z czasem zostały blogiem.

Wraz z rozwojem blogosfery zaczęli z niej korzystać również znani i sławni ludzie, którzy prowadzili blogi na swój temat, opowiadając o swoich doświadczeniach, życiu, itp. Znani aktorzy, politycy, pisarze, itd. zaczęli się na blogach dzielić także opiniami na temat aktualnych wydarzeń. Ich czytelnicy także przyjmowali postawy zgodne z opiniami autora co w efekcie doprowadziło do przekształcenia blogów w medium opiniotwórcze.

Obok opiniotwórczości blogi miały także jeszcze jedną ważną funkcję – promowały celebrytów. Z czasem nie tylko znane osoby, ale także zwykli ludzie, którzy mieli ciekawe hobby, łatwość formułowania myśli za pośrednictwem słowa pisanego, czy rodzaj charyzmy – stali się rozpoznawalni, z ich zdaniem liczyli się czytelnicy, a wpisy dodawane na ich blogach były szeroko dyskutowane nie tylko w internecie, ale także w mediach tradycyjnych. W efekcie doszło do sytuacji, w której autorzy blogów stawali się popularni i rozpoznawalni, a same blogi służyły jako środek do zdobycia sławy. Osoby, które miały możliwość wpływania na opinie swoich czytelników zaczęto określać mianem influencerów.

Prymat blogosfery trwał stosunkowo długo, aż do czasu gdy pojawiły się media społecznościowe. Od tego czasu zaobserwowano coraz większe odejście od tradycyjnej formy bloga na rzecz tzw. mikrobloga, czyli obszernych wpisów publikowanych na portalach takich jak Twitter czy Facebook. Z czasem coraz popularniejsze stały się także vlogi – video blogi czy fotoblogi – blogi suto okraszane zdjęciami, dla których najlepszym medium okazał się Instagram.

W efekcie przeniesienia siły ciężkości z platform blogowych na social media Wirtualna Polska i Onet zdecydowały się zamknąć swoje platformy blogowe. Szerzej o tym można przeczytać na – http://blog.wer.pl/onet-i-wirtualna-polska-zamykaja-swoje-platformy-blogowe/.

Czy to oznacza koniec blogosfery? Nie koniecznie, bowiem nadal pozostaje stary dobry WordPress oraz blogi w ich nowoczesnej socialmediowej oprawie.