W obecnych czasach z usług dietetyka korzysta coraz więcej osób, których głównym celem nie jest utrata wagi, a wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do swojej codzienności. Pierwsza wizyta u dietetyka zazwyczaj wiąże się z niepotrzebnym stresem, który jest zrozumiałą reakcją w sytuacji, gdy nie wiemy jaki będzie przebieg wizyty w gabinecie dietetycznym i czego dowiemy się od specjalisty. Zanim jednak umówimy się na wizytę, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego kim tak naprawdę jest dietetyk, czym się zajmuje i jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie dietetyka.

Kim jest dietetyk i czym się zajmuje?

Dietetyk to specjalista, który na co dzień zajmuje się tworzeniem planów żywieniowych, a także edukowaniem swoich pacjentów na tematy związane z żywnością i żywieniem człowieka. Może on zajmować się osobami indywidualnymi lub całymi grupami osób, które potrzebują fachowej pomocy z zakresu żywienia np. szpitale czy stołówki szkolne. Do głównych zadań dietetyka zalicza się udzielenie porad żywieniowych, diagnozowanie oraz prowadzenie terapii niedożywienia i otyłości, ocena stanu zdrowia pacjenta, ustalenie zapotrzebowania organizmu oraz opracowanie jadłospisu dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów. Konsultacje dietetyczne są szczególnie wskazane przypadku pacjentów, u których rozpoznano choroby takie jak:

  • cukrzyca,
  • insulinooporność,
  • choroba Hashimoto,
  • zespół jelita drażliwego,
  • różnego rodzaju nietolerancje oraz alergie pokarmowe,
  • nadwaga lub otyłość.

Kto może skorzystać z usług dietetyka?

Przyjęło się, że porady dietetyka są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób, które pragną pozbyć się paru szkodliwych kilogramów. I choć osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość, stanowią główny rodzaj pacjentów w gabinecie dietetycznym, równie często z konsultacji dietetycznych korzystają osoby, które potrzebują pomocy profesjonalisty w celu zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, ustalenia diety odpowiedniej do potrzeb organizmu pacjenta czy zbudowania masy mięśniowej w bezpieczny dla organizmu sposób.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

Do pierwszej wizyty w gabinecie dietetycznym musimy się odpowiednio przygotować, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli ze spokojną i otwartą głową przekazać specjaliście wszystkie informacje, które są mu niezbędne do ustalenia odpowiedniego sposobu prowadzenia dalszego leczenia. Na konsultacje dietetyczne powinniśmy zabrać ze sobą wyniki podstawowych badań takich jak np. morfologia krwi, krzywa cukrowa czy badania tarczycy (TSH). Warto mieć ze sobą uzupełniony dzienniczek żywieniowy, dzięki któremu dietetyk będzie mógł zapoznać się z naszymi dotychczasowymi nawykami żywieniowymi. W dzienniczku warto zapisać godziny spożycia posiłków, ich skład oraz wielkość porcji. Pamiętaj również o zapisaniu przekąsek, które spożyłeś pomiędzy głównymi posiłkami! Dietetyk podczas pierwszej wizyty przeprowadzi dokładny wywiad, podczas którego zapyta o choroby przewlekłe, wcześniejsze próby odchudzania oraz stopień codziennej aktywności fizycznej. Wizyta u dietetyka powinna opierać się na szczerości pacjenta, jego zaangażowaniu i chęci do zmian, bez których konsultacje dietetyczne okażą się stratą czasu, a także pieniędzy.