Internet jako ogromna międzynarodowa sieć stanowi doskonały kanał komunikacyjny oraz narzędzie marketingowe, dlatego też działania w internecie powinny być uwzględniane w strategii przedsiębiorstwa. Istnieje bowiem wiele obszarów działalności firmy, które dzięki wykorzystaniu internetu mogą zostać w znaczący sposób usprawnione.

W pierwszej kolejności należy zadbać o posiadanie strony internetowej, taka strona pozwala wielu internautom znaleźć firmę, stanowi także podstawę do prowadzenia działań marketingu online a może służyć również jako kanał komunikacji z klientem, pozwalać na składanie zamówień lub wręcz stanowić sklep online, może wreszcie stać się kanałem dystrybucyjnym, tak dzieje się między innymi w przypadku oprogramowania, które użytkownik pobiera bezpośrednio ze strony producenta i nie musi już czekać na kuriera, który przyniesie mu płytę z programem. Aby strona funkcjonowała poprawnie konieczne będzie wykupienie adresu www, czyli domeny oraz serwera, hostingu, więcej na ten temat można dowiedzieć się w tym linku – hosting w firmie wer.

Kolejnym punktem po stworzeniu strony internetowej będzie decyzja o formach jej promocji w internecie, nie tylko samej strony, ale także produktów firmy. W zasadzie niemal koniecznym wydaje się skorzystanie z narzędzi marketingu w wyszukiwarce takich jak pozycjonowanie strony czy kampania AdWords. Jest to szczególnie opłacalne z punktu widzenia firmy, bowiem dzięki takim działaniom firma może dotrzeć ze swoją ofertą do klienta bezpośrednio zainteresowanego jej produktami, co znacznie zwiększa szanse sprzedaży.

Internet może być wykorzystywany także w obsłudze administracyjnej firmy, obecnie coraz więcej urzędów oferuje możliwość załatwienia części spraw za pośrednictwem ich stron internetowych oraz e – urzędów, co znacznie skraca czas potrzebny na załatwienie spraw urzędowych, zatem warto pomyśleć również nad taką formą korzystania z internetu w firmie. Bez konieczności odbywania kilku wizyt w urzędach, z możliwością pobrania, a nawet przesłania formularzy i wniosków przez internet firma zdecydowanie będzie funkcjonowała sprawniej.

Internet może także znacznie ułatwić pracę handlowcom, którzy z każdego miejsca na Ziemi będą mogli za jego pośrednictwem połączyć się z firmowym systemem i skorzystać z potrzebnych im informacji, to również może znacznie przyśpieszyć i ułatwić prace, co może również wpłynąć na efektywność i zyskowność firmy.

Internet to potężne narzędzie, dlatego warto uwzględniać je w strategii działania przedsiębiorstwa.