Komiks kojarzy nam się głównie z rozrywką dla dzieci. Wiele osób więc dziwi się spotykając naprawdę zatwardziałego DOROSŁEGO fana uniwersum tworzonego za pomocą komiksu. Jednak, gdy zagłębić się w ten temat, staje się jasne, że wiele pozycji, w tym i tych pochodzących od Marvel Comics i DC Comics jest raczej skierowane do osoby dorosłej. Co więcej, niektóre z nich wcale nie powinny trafić do rąk dzieci. Przykłady? Proszę bardzo!

Marvel Comics dla dorosłych

Gdy mowa o komiksach Marvela, przeznaczonych raczej dla dorosłego grona odbiorców, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że pierwszy nasuwający się na myśl tytuł to Deadpool. Jest to w ostatnim czasie dosyć popularna postać, której sława wzrosła po wydaniu dwóch świetnych filmów na jej temat. Niestety, nie wszystko to, co kolorowe i komiksowe jest przeznaczone z automatu dla dzieci. Przykładem może być, chociażby popularna animacja ‘’Sausage Party’’ (tak odbiegając od samych komiksów superbohaterskich).

 

Deadpool zarówno w filmie, jak i w komiksach zaskakuje dwuznacznymi żartami, scenami seksu oraz krwawymi bijatykami. Dla dorosłego widza – tak! Jak najbardziej. Mnogość nawiązań do popkultury i ukazanie nieidealnego, a także wszelkie wątki zrozumiałe jedynie dla dojrzałego czytelnika oraz widza w przypadku filmu, to powody, dla których komiksy o Deadpoolu powinny trafiać w ręce jedynie dojrzałych osób.

 

Mroczny DC Comics

Jeśli chodzi o to ‘’mroczniejsze’’ uniwersum z dwóch wiodących, to tutaj również na myśl automatycznie nasuwa się przykład komiksu dla dorosłych. Są to oczywiście historie człowieka nietoperza – Batmana. Być może nie należą one do najbardziej brutalnych i ordynarnych i nie mamy na myśli pierwszych wychodzących historii.

 

Może przesadą byłoby stwierdzenie, że dzieci nie powinny sięgać po późniejsze komiksy o batmanie. Jednak aby w pełni zrozumieć komiks i odpowiednio go odebrać, trzeba być raczej osobą bardziej dojrzałą. Dotyczy to takich tytułów jak ,,Batman. Powrót Mrocznego Rycerza’’, ,,Batman. Zabójczy żart’’. Takie DC Comics zdecydowanie zachęca dojrzałego czytelnika do zapoznania się z przedstawionym superbohaterem i jego historią.

 

Coś od Dark Horse Comics

Ciekawe komiksy dla dorosłych znajdziecie również u wydawnictwa Dark Horse. Jedną z lepszych pozycji od tego wydawnictwa jest Sin City Miasto Grzechu. Jest to niezwykle ponura i mroczna seria, która ze względu na swoją dojrzałość, nie powinna raczej wpaść w ręce dzieci. Nie traktuje ona o wielkich i dobrych czynach superbohaterów. Nie ma tutaj pięknych i szczęśliwych historii. Sin City to miasto grzechu, w którym dobro i zło wzajemnie się przenikają.

 

Historia o mieście, w którym rządzi korupcja a wszelkie wyższe wartości przestały mieć znaczenie to pozycja zdecydowanie dla osoby dorosłej. Ponadto w komiksach tych nie brakuje scen niezwykle brutalnych, które stanowią część życia mieszkańców tego mrocznego miasta. Zbiry, prostytutki, sceny seksu – to wszystko znajdziemy w Sin City.

 

Podsumowując, ten komiks od Dark Horse to jak najbardziej pozycja godna uwagi i taka, która skłania do refleksji. W zbyt młodym wieku jednak nie ma szans na to, aby te refleksje się nasunęły. Dlatego brutalny i mroczny świat Sin City jak najbardziej na TAK, ale dla dojrzałego odbiorcy.