Internet jest polem aktywności milionów osób na całym świecie. Świat bez Internetu na pewno nie byłby taki, jaki widzimy obecnie i trzeba mieć wyraźną świadomość tego specyficznego znaczenia. Każda osoba zainteresowana realizacją zakupów w internecie, wymianą informacji, czy też korzystaniem z serwisów transakcyjnych powinna mieć świadomość tego, jak ważne jest bezpieczne korzystanie z Internetu. Od czasu do czasu pojawiają się informacje na łamach światowych mediów o kolejnych atakach hackerskich, których skutkiem bezpośrednim była kradzież znacznych zasobów danych osobowych, często też o bardzo wrażliwym charakterze. Te wielkie ataki hakerskie to jednak procent tego, co jest najniebezpieczniejsze w internecie.

Istnieją setki rodzajów złośliwego oprogramowania, które możliwe jest do zainstalowania przez klientów na drodze nieopatrznego poruszania się po internecie, lub też instalacji plików o nieznanym pochodzeniu. Często to oprogramowanie automatycznie przesyła wrażliwe informacje osobom trzecim, lub też dokonuje pewnych czynności na komputerze bez wiedzy użytkownika. W celu ochrony przed tym oprogramowaniem i atakami hakerskimi stosowane jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Jest to jednak zabezpieczenie jednostkowe danego komputera, często nieobejmujące komunikacji pomiędzy klientem a serwerem. Stąd też dla bezpiecznej komunikacji w internecie stosowane są odpowiednie certyfikaty ssl.

Czym są certyfikaty bezpieczeństwa?

Żeby wytłumaczyć to w prosty sposób należy przedstawić pewne podstawowe zagadnienia z dziedziny kryptografii. Chodzi tutaj naturalnie o to, aby komunikacja pomiędzy klientem a serwerem – np. sklepem internetowym była szyfrowana. Robiąc zakupy w internecie przekazuje się liczne wrażliwe dane osobowe. Imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, adres domowy, a nie daj boże PESEL, albo numer dowodu osobistego. Brak zabezpieczeń przy przekazywaniu tychże informacji naraża użytkowników Internetu na pozyskanie ich przez osoby nieuprawnione. Dlatego też bardzo ważną rolę pełni tutaj certyfikat ssl, który tym samym pozwala na zaszyfrowanie całej komunikacji pomiędzy serwerem a klientem.

W tym przypadku cała operacja szyfrowania i deszyfrowania odbywa się w czasie kilkudziesięciu/kilkuset milisekund. Jest to system wzajemnych zapytań i ustaleń, które są kodowane za pomocą znanego szyfru publicznego. W zaszyfrowanych informacjach przekazywane są informacje pomiędzy komputerem a serwerem. Pozwala to na utworzenie za pomocą uzgodnionego algorytmu kryptograficznego szyfrowania prywatnego. W ten sposób informacje w formie zakodowanej przechodzą pomiędzy komputerami, a do ich odczytania potrzebne są odpowiednie klucze prywatne, których złamanie jest jednakowoż bardzo trudne w dobie szyfru 128-bitowego, który pełni tutaj zasadniczą funkcje.

Najlepsze usługi w zakresie uzyskiwania certyfikatów ssl znajdują się na stronie: http://wer.pl/certyfikaty-ssl. Można tam dokonać zakupu najlepszych narzędzi zabezpieczających i generowanie odpowiednich certyfikatów ssl, które poświadczają i gwarantują bezpieczna komunikację pomiędzy komputerami.